II Edycja Dni Architektury Drewnianej organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa
2024-08-26
Zakończyła się II Edycja Dni Architektury Drewnianej organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Z okazji mijających Dni Architektury Drewnianej przekazujemy informację o niezwykłym odkryciu w wieżyczce na sygnaturkę z naszego kościoła, gdzie trwają prace remontowe dachu i więźby. Remonty zabytków pozwalają dostrzec i dojść do miejsc na co dzień niedostępnych, niewidocznych.
Dzięki uprzejmości pracowników generalnego wykonawcy remontu firmy Stach-Gont z Podwilka, prezentujemy zdjęcia z samego szczytu dachu kościoła oraz wieżyczki na sygnaturkę. Po raz pierwszy od ponad 70 lat można z bliska zobaczyć dzwon, który znajduje się w wieżyczce, a który jest darem Pierwszego i jak dotąd jedynego Pustelnika z pobliskiej Studzienki - Izydora Mirka. Dzwon został ufundowany do Studzienki, na co wskazuje doskonale widoczna inskrypcja: PAMIĘCI KS. WALENTEGO ZAMORDOWANEGO W TEM MIEJSCU PRZEZ HUSYTÓW W R. 1433 UFUNDOWAŁ TEN DZWON PIERWSZY PRZY STUDZIENCE PUSTELNIK IZYDOR MIREK URODZONY W 1889 ROKU W RACŁAWICACH POW. OLKUSZ ZA KS. JÓZEFA MICZKI W JANKOWICACH R. P. 1937.
Dlaczego w kościele znajduje się dzwon przeznaczony do Studzienki? 3 lutego 1942 r. Niemcy zrabowali z kościoła dotychczasowy kilkuset letni dzwon - było to związane akcją rabunkową dzwonów itp. przedmiotów z wielu kościołów w Polsce w czasie II Wojny Światowej.
Po wojnie w miejscu oryginalnego dzwonu zawisł dzwon ze Studzienki.
Dociekliwość okolicznych pasjonatów i poszukiwaczy historii pokazała, że nie wszystkie zrabowane dzwony przetopiono w niemieckich fabrykach i odnaleziono je po wielu latach poszukiwań, jak chociażby Dzwoń Gwiaździsty z Parafia Wszystkich Świętych w Szerokiej. -https://dziennikzachodni.pl/niemieccy-parafianie-dzis-oddadza-zrabowany-w-czasie-wojny-dzwon/ar/699455
Czy dzwon z kościoła w Jankowicach został przetopiony? Dotychczas zgromadzone materiały wskazują, że tak, ale historia lubi zaskakiwać. Nie warto przesądzać o niczym w 100% tylko dalej szukać.
Tymczasem warto nacieszyć oko tym zabytkiem. Następna taka okazja zdarzy się tylko w czasie remontu wieżyczki za kilka miesięcy, a potem zapewne za kilkadziesiąt lat.
Dzwon milczy od 1997 r. kiedy poświęcono 3 dzwony wiszące w dzwonnicach na placu kościelnym. Czy znów usłyszymy jego charakterystyczny głos? Być może.
W imieniu ks. Proboszcza
Społeczny Opiekun Zabytków
Michał Konieczny