Sakramenty w naszej parafii

2024-04-19

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

Zapraszamy do spowiedzi od poniedziałku do soboty zawsze pół godziny przed Mszą Świętą.

SAKRAMENT CHRZTU

Zapraszamy do Kancelarii Parafialnej w celu ustalenia szczegółów związanych z Chrztem Świętym Państwa dziecka.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ROCZNYCH DZIECI

Msza św. dla rocznych dzieci jest ustalana indywidualnie z rodzicami dziecka.

SAKRAMENT PIERWSZEJ KOMUNII

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej udzielany będzie od 2026 roku dzieciom uczącym się w klasie 3. Wczesna Komunia udzielana będzie dzieciom w wieku przedszkolnym, które ukończyły 2 lata katechizacji przedszkolnej. Inne przypadki należy zgłosić do Księdza Proboszcza celem indywidualnego rozpatrzenia.

Rodzice dzieci przygotowujących się do Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej powinni w szczególności zwracać uwagę na ogłoszenia duszpasterskie we wrześniu w roku poprzedzającym planowane przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej.

Sakrament Pierwszej Komunii w parafii pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich jest zawsze udzielany w pierwszą niedzielę maja.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania odbywa się w 8 klasie zarówno w szkole jak i w parafii. Kandydaci do bierzmowania i ich rodzice powinni w szczególności zwracać uwagę na ogłoszenia duszpasterskie we wrześniu rozpoczynającym uczęszczania do ósmej klasy dzieci.

MAŁŻEŃSTWO

Nauki przedślubne  - Terminy nauk przedślubnych i zapisy na platformie internetowej: narzeczeni.katowicka.pl

Narzeczeni, w przypadku ślubu konkordatowego, powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej co najmniej na 3 miesiące przed planową datą zawarcia sakramentu małżeństwa. Powinni mieć ze sobą:

• dowody osobiste;
  • świadectwo chrztu wystawione co najwyżej przed 6 miesiącami (jeśli chrzest był poza naszą parafią);
  • świadectwo ukończenia katechizacji w szkole zawodowej lub średniej (ponadgimnazjalnej);
  • świadectwo ukończenia Katechumenatu przedmałżeńskiego;
  • jeśli się nie ukończyło katechizacji w szkole zawodowej lub średniej (ponadgimnazjalnej);
  • zaświadczenie z bierzmowania, jeśli jego data nie jest zaznaczona na świadectwie chrztu;
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, a wystawione co najwyżej 3 miesiące przed datą planowego ślubu (w przypadku już zawartego ślubu cywilnego potwierdzenie z USC);
  • dyplom Studium Przedmałżeńskiego;
  • znać datę przyjęcia I Komunii św.

Narzeczeni powinni uczestniczyć w:

• naukach przedślubnych
  • Poradni Życia Rodzinnego

POGRZEB

Jeżeli pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu parafialnym to wymagany jest akt zgonu oraz karta zgonu dla administracji cmentarza (do celu pochowania zwłok). Ofiarę za miejsce na cmentarzu parafialnym składa się u opiekuna cmentarza. Jeżeli osoba zmarła należała do innej parafii wymagane jest zezwolenie z tamtejszej parafii. Warto również przynieść zaświadczenie o przyjętych sakramentach św. przez osobę zmarłą (spowiedź, komunia, namaszczenie chorych) wypisane przez kapelana szpitalnego lub proboszcza .